Strony

Plusik8

Informacje ogólne


   Indonezja to czwarty pod względem ludności kraj świata, leżący w Azji Południowo-Wschodniej.To kraj wyspiarski zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp,których co trzecia jest niezamieszkana,a wiele nie ma nawet swojej nazwy. Możemy spotkać tutaj około 300 grup etnicznych posługujących się ok.250 odrębnymi językami, a oficjalny język stanowi Bahasa Indonesia. To kraj o ogromnym zróżnicowaniu i bogactwie zarówno geograficznym i kulturowym-piękne plaże, lazurowa woda, rafy koralowe, wulkany, dżungle, tarasy ryżowe, świątynie, tradycyjne obrzędy i azjatycka kuchnia sprawiają,że Indonezja jest licznie odwiedzana przez turystów.



Kiedy warto jechać?
Indonezja przez cały rok cieszy się wysoką temperaturą w granicach 30 stopni, w nocy temperatury spadają nieznacznie.
Pora sucha - słoneczna trwa od marca/kwietnia aż do października.
Pora deszczowa- od listopada do marca, co w przypadku wysp Bali, Lombok, Gili wcale nie oznacza ciągłych opadów. Deszcze występują naprzemiennie ze słoneczkiem, niekoniecznie codziennie. Mimo opadów jest ciepło.



Wiza:
Od 9 czerwca 2015 roku, obywatele Polski zostali zwolnieni z obowiązku posiadania wizy wjazdowej jeśli pobyt w Indonezji ma charakter wyłączenie turystyczny i nie przekracza 30 dni. Wiza 30-dniowa dla obywateli RP jest bezpłatna.



Waluta:
Walutą Indonezji jest rupia indonezyjska IDR.
1000 IDR - 0,29 PLN
Na terenie Indonezji można wymienić USD ale tylko te, wyprodukowane po 2006 roku oraz Euro.

Czas:
Indonezja podzielona jest na 3 strefy czasowe.
W zależności od pory roku różnica w czasie to +6 lub +7 godzin.


Szczepienie:
Przed wyjazdem do Indonezji należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić szczepienia przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu oraz żółtaczce typu A i B. Osoby planujące pobyt w dżungli powinny dodatkowo zaopatrzyć się w tabletki przeciw malarii.

                                             Co ze sobą zabrać?
Na pewno przyda się Wam krem z wysokim filtrem UV. Polecam 50, ponieważ tutaj słońce jest znacznie niżej i o wiele łatwiej można poparzyć sobie skórę. Przyda się też okrycie głowy. Można zabrać buty do wody, choć nie są konieczne.

                                         Co przywieźć z Indonezji?
Pamiątki, które warto zabrać ze sobą z Indonezji to: pareo, różnego rodzaju wyroby z kokosa tj. talerzyki, miseczki, biżuteria, papierosy goździkowe (określony limit wywozu) oraz kawa i kakao ( określony limit wywozu). Należy pamiętać, że pod zabroniony jest wywóz koralowców!!! 


Ceny:
Ceny różnią się w zależności od wyspy, ale nie są to spore różnice.
Przykładowe ceny:
- woda 1,5 l- 7.000-12.000 IDR 
- piwo Bintang 0,66 l- 32.000 IDR-55.000 IDR
- mleko 1l- 12.000 IDR-25.000 IDR

Ceny w restauracjach:
- nasi goreng (smażony ryż)- 15.000 - 55.000 IDR
- zupa rybna - 20.000- 55.000 IDR
- pizza - 70.000-100.000 IDR
- soki ze świeżych owoców- 15.000-30.000 IDR

Klimat:
Indonezja leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi 25-28 C, na terenach nizinnych 21-23 C na wyżynach i 20 C w górach. Występują dwie pory roku- pora sucha, która w zależności od rejonu rozpoczyna się na przełomie marca/kwietnia i trwa do października oraz pora deszczowa w pozostałych miesiącach.


                                                   Religia:
Indonezja to mieszanka kilku religii, dominuje islam wyznawany przez 86% Indonezyjczyków. Jednak każda wyspa cechuje się inną religią- na Bali dominuj Hinduizm, Flores to wyspa Katolicka, Sumba protestancka, z kolei Jawa i Lombok to dominacja islamu.


Kultura:
Kulturę indonezyjską stanowi przede wszystkim taniec indonezyjski, który jest jedną z najważniejszych sztuk w południowo-wschodniej Azji. Stanowi on ekspresyjną manifestację jedności symbolu, ruchu, przestrzeni i czasu. Każda z wysp charakteryzuje się innym tańcem. Nieodłącznym elementem kultury Indonezji jest Wayang, czyli teatr cieni, a także Gamelan, Sasano, Angklung, czyli tradycyjna indonezyjska muzyka.